Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

„Zośka”… Miłość wielu chłopaków z miejskich osiedli

Niestety, nie jest to żadna kobieta zachwycająca swoimi kształtam tylko gra, która z roku na rok zyskuje na popularności. Footbag, bo pod taką nazwą „Zośka” jest znana na świecie; jest bardzo prostą, ale wciągającą grą. Żeby móc się nią cieszyć, nie potrzebny jest drogi sprzęt, czy specjalna infrastruktura, dostępność do tego sportu jest ogromna. Uliczna zabawa, polegająca na odbijaniu woreczka z sypkim materiałem. Dawno już wyszła z miejskiego ghetta, a dzisiaj organizowane są Mistrzostwa Świata i Europy w tej dyscyplinie.

O co chodzi? 

Najprostszy rodzaj tej zabawy polega na podbijaniu „Zośki” stopami w taki sposób, aby nie upadła ona na ziemię. Kształtuje wiele cech motorycznych i umiejętności, takich jak zwinność, szybkość, czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Można w nią grać zarówno samemu, jak i z przyjaciółmi – stojąc w kółku. Najbardziej prestiżowym rodzajem Footbag’a , jest freestyle. Zawodnik, wykonuje trudne, efektowne triki odbijając piłeczkę stopami. Wymaga to akrobatycznej sprawności, a widok takiego przedstawienia jest wręcz smakołykiem dla oka. Przydatnym elementem w grze jest muzyka, która wzbudza do jeszcze większego pracowania nad techniką odbijania. Konkurencja, w której zawodnik wykonuje choreografie do muzyki odbijając „Zośke” nazywa się „rutyną”.
Inną odmianą tej gry jest Footbag net.Swoimi przepisami przypomina grę w siatkówkę. Zawodnicy ustawiają się po dwóch stronach siatki i odbijają w taki sposób, aby spadła ona na pole przeciwnika. Do tego rodzaju gry, używa się nieco twardszej Zośki, żeby móc wymieniać się piłeczką na odległość.                                                                                                                               

Skąd wziąć Zośkę ?

To proste, można ją kupić, ceny wahają się stosunkowo od 10zł do 80zł w zależności, czy ma być ona wykonana z bawełny czy z zamszu. Jeśli nie masz ochoty wydawać na jej zakup ani grosza, możesz ją wykonać samemu. Potrzebna będzie Ci do tego stara skarpetka, igła, nić i coś sypkiego np. piasek, ryż, kamyczki, czy granulat. Rozcinasz skarpetkę w miejscu, w którym ogrzewa ona palce i formujesz ją w kształt piłeczki. Wsypujesz do środka piasek i zaszywasz. Możesz ją do tego ozdobić jakimś markerem rysując na niej np. łaty takie jak w piłce nożnej. Kolejnym krokiem będzie już tylko wypełnianie czasu poprzez wspaniałą zabawę z Twoim samodzielnie wykonanym Footbag’iem.

 Czy wiesz, że..?

Założycielami tego sportu byli Mike Marshall i John Stallberger z Portland, którzy wykonali pierwsze piłeczki w latach 70 ubiegłego wieku, natomiast na polskich podwórkach Zośka zagościła już przed II Wojną Światową.Rekord podbijania to 63.326 odbić, ustanowiono go w 1997 roku w Chicago, potrzebowano na to 8 godzin 50 minut i 42 sekundy.

Do rodziców.

Jeśli Twoje dziecko spędza za dużo czasu przed komputerem, postaraj się z nim porozmawiać kładąc nacisk na aktywność fizyczną. Nawet taka prosta gra jak Footbag jest w stanie wyrwać Twoje dziecko z wirtualnego świata. Chłopcy w wieku 5-15 lat posiadają przydatny walor, a mianowicie lubią naśladować osoby, które im imponują. Zainteresuj swoją pociechę daną dyscypliną! Włącz mu filmiki na youTube z mistrzami danej profesji. Nie tyczy to się tylko coraz bardziej popularnej „Zośki”, ale też innych sportów. Tylko pamiętaj! Chłopaki w takim wieku potrafią tak szybko zainteresować się jakimś tematem jak i nim znudzić. Kształćmy młode pokolenie na mistrzów, przecież to właśnie w nich drzemię siła przyszłego narodu.

Tomek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 grudnia 2012 by in Sport and tagged , , .
Jestem Fit
%d blogerów lubi to: