Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Moja przyjaciółka, Cukrzyca

Każdego dnia wychodząc z domu zastanawiam się czy wrócę do niego. A jeśli moja przyjaciółka postanowi o sobie przypomnieć czy ktoś będzie w stanie mi pomóc? Niestety w Polsce wiedza na jej temat jest nikła. Czas to zmienić.

O co chodzi?

Jestem jedną z ok. 300 mln ludzi chorujących na cukrzycę. W pewien sposób zaprzyjaźniłam się z nią. Osoby, które dobrze prowadzą cukrzycę, regularnie uprawiają sport nie różnią się niczym od rówieśników. Jednak czasami choroba przypomina o sobie i w skrajnych przypadkach nie jesteśmy w stanie sobie sami pomóc. I tu apel do każdego z Was, nie obracajcie się plecami. Możecie uratować komuś życie.

Co grozi diabetykowi?

Najczęstszą przyczyną problemów u cukrzyka jest tzw. hipoglikemia (za niski poziom cukru we krwi). Może spowodować ciężki uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć. W początkowych stadiach chory jest w stanie sam temu zaradzić, jednak zdarza się, że

potrzebna jest pomóc osób trzecich.

Jak rozpoznać symptomy hipoglikemii?

Osoba, której cukier spadł poniżej normy bardzo często zaczyna doświadczać bezpodstawnych stanów lękowych, drżą jej ręce, przyspiesza akcja serca, robi się nienaturalnie blada. W kolejnym stadium dochodzi u niej do przyspieszenia akcji serca, braku koordynacji ruchowej, drgawek. W ostatnim stadium chory traci przytomność.

Jak pomóc?

Zazwyczaj chory ma bransoletkę lub łańcuszek (ewentualnie legitymację w portfelu) informującą o chorobie. Jeśli spotkamy osobę z pierwszymi objawami najlepiej podać mu szybko coś słodkiego. Najlepiej jeśli jest to napój typu cola, ewentualnie może być cukier rozpuszczony w wodzie. Następnie wzywamy pogotowie(nawet jeśli diabetyk mów, że czuje się już dobrze) i obserwujemy poszkodowanego do czasu jej przyjazdu. Jeśli jednak człowiek jest nieprzytomny niezwłocznie wzywamy karetkę i układamy go w pozycji bocznej ustalonej. Do przybycia karetki sprawdzamy puls chorego.

Dlaczego to takie ważne?

Możemy uratować komuś życie. Zazwyczaj symptomów nie rozpoznają bardzo młodzi ludzie, którzy niedawno dowiedzieli się o chorobie. Mają marzenia, plany na przyszłość. To nic nie kosztuje. Nie bądźmy obojętni, uratujmy życie i przyszłość chorego oraz szczęście jego rodziny i przyjaciół.

Dodatkowe informacje:

http://drogadosiebie.pl/cukrzyca/

Jowita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 28 grudnia 2012 by in Zdrowie and tagged , , , , , .
Jestem Fit
%d blogerów lubi to: