Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Kilka kroków do prawidłowej postawy

Elementy 24-godzinnego systemu przeciwdziałania wadom postawy

Nieśmiałość jest systemem obronnym na stres. Wielu uważa, że zgarbiony człowiek – boryka się z problemem zaniżonej samooceny. Jednak, nie tylko aspekt społeczny taki jak zaniżenie własnej wartości jest ważny w wykształcaniu odpowiedniej postawy ciała. Dzisiaj dowiemy się, jak chronić swoje dziecko od negatywnych czynników, które mogą wpłynąć na złą postawę.


SEN
-Dziecko musi mieć łóżko o twardym, nieuginającym się materacu;
-Poduszka powinna mieć taką grubość, aby wypełniała przestrzeń zawartą między barkiem, a uchem. (w pozycji leżenia na boku);
-Najwszechstronniejsze zastosowanie dla wszystkich wad pleców, ma pozycja leżąc na plecach.
ROZRUCH PORANNY
-Gimnastyka poranna powinna trwać około 15 minut. Ćwiczenia powinny być ogólnorozwojowe: obszerne ruchy kończyn górnych, dolnych oraz tułowia, rozciąganie, kilka podskoków i krótkich biegów.
DOJŚCIE DO SZKOŁY
-Dzieci klas I-IV noszą zazwyczaj kwadratowy tornister. Powinien on być zapakowany tak, aby jego zawartość była rozstawiona równomiernie i nie mogła się przesuwać;
-Starsze dzieci noszą przeważnie plecaki. Ważne jest, żeby nie przeciążać ich zbyt dużym obciążeniem. Pod jego wpływem dziecko jest sprowokowane do pochylenia się w przód dla zrównoważenia ciężaru, co wykształca u nich wadę pleców okrągłych;
-Nie należy nosić teczki na jednym barku może, to spowodować boczne skrzywienie kręgosłupa.
PRACA W SZKOLE
-Rozmiary ławek i krzeseł mają istotny wpływ na postawę. Niestety, w polskim szkolnictwie, nie wszystkie klasy są wyposażone w odpowiednio dobrane siedzenia. Największy problem mają starsi uczniowie, którzy przenoszą się na każdą lekcję do innej sali. Dlatego trzeba ich przestrzegać, aby siedzieli oni w wyprostowanej pozycji, z wypięta klatką piersiową do przodu i ze ściągniętymi łopatkami w tył.
-Przerwy międzylekcyjne, to antidotum na odpoczynek przeciążonych pleców, po 45 minutowych zajęciach. Dzieci powinny wtedy jak najwięcej przebywać na boisku szkolnym, dotleniając mózg, poświęcając czas na spacer i bieganie.prawidłowa postawa
LEKCJE WF
-Jest to najważniejszy czynnik w życiu młodego człowieka, który wykształca zachowania prozdrowotne. W praktyce zbyt wiele dzieci z wadami, zwłaszcza ze skoliozami jest zwalniana z zajęć. Zabuża, to ich aktywność fizyczną i wyobcowuje ze środowiska rówieśników.
ZAJĘCIA POZASZKOLNE
-Przez szkoły organizowane są przeważnie dwa razy w tygodniu, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Należy je przeplatać z pływaniem na basenie, a w pozostałe dni tygodnia, ćwiczyć w domu pod kontrolą rodziców.
ODRABIANIE LEKJI
-Dziecko, zwłaszcza starsze, odrabia lekcje kilka godzin dziennie, dlatego ważne jest opanowanie prawidłowej postawy roboczej
-Biurko prostokątne, oświetlenie padające z lewej. Siedzące dziecko powinno mieć kręgosłup wyprostowany, a barki ustawione poziomo.
-Wysokość ma odpowiadać długości podudzi (stopy oparte o podłogę), wymodelowane oparcie powinno podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
-Przy odrabianiu lekcji ważne, by dziecko stosowało się do zasady zmienności pozycji.

Tomek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 5 lutego 2013 by in Zdrowie and tagged , , , .
Jestem Fit
%d blogerów lubi to: