Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Plaga XXI wieku

Kilka słów ode mnie…

Pamiętam czasy szkoły podstawowej, gimnazjum czy liceum…Człowiek siedział kilka godzin na niewygodnych krzesłach i słuchał tego, co mają do przekazania ludzie ze skrótem przed nazwiskiem, którzy nie mieli za grosz pasji w tym, co mówią. Prowadzili zajęcia tylko po to, żeby wydukać to za co im płacą, a ja nie dziwię się, że robili to bez entuzjazmu, bo wypłaty nauczycielskie nie motywowały ich do dobrze wykonywanego zawodu.

Ja oraz 80% rówieśników, chłonąłem nikomu nieprzydatną wiedzę, która niby miała być złotym kluczem do przyszłości, a dziś stała się tylko wspomnieniem, o którym mało kto pamięta, bo wyleciała ona z głowy w czasie otrzymania świadectwa ukończenia szkoły, albo i jeszcze szybciej.

Siedząc w ławce, pływając po oceanie niepotrzebnych myśli, czekałem na dzwonek kończący lekcje o płetwalach błękitnych, planktonach i innych bzdurach.. Bo wiedziałem, że zaraz stąpi na ziemię dar niebios a mianowicie: WF.

 stockvault-pair-of-blue-and-white-sneakers133608Wychowanie fizyczne dawało upust zszarganym nerwom, po nieudanej klasówce z matmy czy innego przedmiotu. A gdy WF znajdował się między przedmiotami, nikomu nie przeszkadzał fakt, że pójdzie na lekcje spocony i śmierdzący…

To były emocje, to było zaangażowanie, każdy się aż rwał do tego, aby strzelić jak najwięcej bramek w piłkę nożną, wierząc w to, że jest to sposób na zaimponowanie jakiejś dziewczynie z klasy, o której marzyło się każdej nocy. Odsetek dzieci otłuszczonych, był o wiele mniejszy niż w obecnej sytuacji. Wiąże się to również, a nawet przede wszystkim z podejściem rodziców, którzy często nie uprawiają żadnego sportu, bo są pochłonięci zarabianiem pieniędzy, przez co nie mają czasu nawet na zrobienie zdrowego obiadu, i wolą dać pieniądze dziecku na hamburgera z Mc Donald’s – bo tak jest po prostu łatwiej.

 Kiedyś każdy spotykał się z rówieśnikami na podwórku, a nie na facebooku. Zawsze było dużo rzeczy do roboty: skakanie po drzewach, kopanie piłki, jeżdżenie na windach, uciekanie przed sąsiadem czy zabawa w żużel – rowerem. Zauważcie moi drodzy czytelnicy, że każda wyżej wymieniona czynność, która na pozór może wydawać się śmieszna, głupia lub mało rozwijająca, jest związana z aktywnością ruchową!

Z podwórka przychodziło się z rozwalonymi kolanami, z poździeranymi łokciami, bo nie było pięknych trawiastych Orlików, w piłkę można było grać tylko na betonowym boisku, do którego zawsze będę miał sentyment. Boisko było wypełnione po brzegi, pierwszeństwo mieli zawsze starsi, którzy niemal siłą nas wypraszali.. Prawo dżungli, jak wszędzie…  A teraz? Każdy ma dostęp do komputera, i młodzież zamiast pójść pokopać piłkę na boisko woli pograć w Fife.

Społeczeństwo ma nikłą świadomość tego, ile daje Wychowanie Fizyczne. Rodzice z łatwością wypisują zwolnienia z WF swoim pociechom. Ludzie często uważają, że nauczyciel tego przedmiotu ma mały wpływ na rozwijanie osobowości dziecka. Takie myślenie jest bardzo zgubne, brak aktywności prowadzi do bardzo negatywnych konsekwencji.

Poziom wytrenowania dzieci z roku na rok jest coraz gorszy.

Brak świadomości rodzica -> brak aktywności dziecka -> otyłość -> obciążenie stawów i całego organizmu -> zaburzenia w wykonywaniu codziennych czynności -> NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Jednak nie zrzucajmy całej winy na rodziców, wiadomo, że jest dużo innych czynników, przez które dzieci nie mają ochoty ćwiczyć. Większym współczynnikiem nie noszenia stroju na WF, charakteryzują się cały czas dziewczynki. Niektóre z nich nie tyle, co nie lubią pocenia się na WF, co samego przebierania się w szatni. Dziewczynki w wieku gimnazjalnym przechodzą przez największy bunt w życiu i często są okrutne. Potrafią wygarnąć prosto w twarz innej koleżance, że ma bardzo małe piersi, albo jest np. zbyt chuda lub gruba. A przecież w szatni te wszystkie „niedoskonałości” widać najbardziej.

Tomek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 29 marca 2013 by in Zdrowie and tagged , , , , .
Jestem Fit
%d blogerów lubi to: