Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Lateralizacja

Na ogół pierwsze lata życia dziecka decydują o jego rozwoju i dalszych losach. Wtedy kształtują się jego możliwości intelektualne i rozwija się większość wrodzonych predyspozycji.

stockvault-apple-127772

Jednym z aspektów, a zarazem czynników rozwoju ruchowego dziecka jest postępujący proces lateralizacji, oznacza wyraźną przewagę kończyny lub narządu jednej strony ciała – czyli dominacji stronnej. Stan lateralizacji czynności ruchowych jest możliwy do określenia za pomocą wywiadu, obserwacji i specjalnie dobranych prób eksperymentalnych. Te osoby, które wykazują skłonność do posługiwania się prawą ręką są „praworęczne”, a tych, którzy preferują rękę lewą, nazywamy ich „leworęcznymi”. Przyjmuje się, że lateralizacja jest bardziej korzystna, niż wyraźna oburęczność, czy obunożność.

Korzystne konsekwencje PRAWORĘCZNOŚCI:

– UCZENIE SIĘ JEST ŁATWIEJSZE
– INSTRUKCJE I WSKAZÓWKI SĄ BARDZIE ZROZUMIAŁE
– SPRAWNOŚĆ WYKONYWANYCH RUCHÓW JEST WIĘKSZA I SĄ ONE MNIEJ MĘCZĄCE
– DODATNI WPŁYW NA OSOBOWOŚĆ

LEWORĘCZNOŚĆ:

W średniowieczu uważano „ prawa ręka jest od Boga, a lewa – od diabła”. W Hiszpanii osoby leworęczne, były prześladowane przez inkwizycję. Mimo wielu przeciwności mamy również wybitnych przedstawicieli tej dominacji stronnej: Juliusz Cezar, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Ludwig van Beethoven.
 
Lateralizacja w SPORCIE:

W sporcie szczególnie istotne jest funkcjonowanie całego układu ruchowego i nerwowego. Liczy się efektywność działania. Osoby leworęczne w sporcie mogą uzyskać pewną przewagę. Może to dotyczyć przede wszystkim takich dyscyplin sportowych jak: boks, szermierka, zapasy, a także w grach zespołowych, gdzie reakcje osoby leworęcznej mogą zaskoczyć przeciwnika.

Czasami zbyt duża dominacja jednej strony nad drugą, wiąże się z negatywnymi skutkami. Gdy człowiek np. wykonuje nagminnie wszystkie czynności prawą ręką, łącznie z różnymi pracami siłowymi, prawa strona ciała jest bardziej umięśniona od lewej. Kręgosłup w takiej sytuacji musi dostosować się do większego ciężaru ciała po prawej stronie i traci on naturalne krzywizny, uginając się w niestosowną stronę.

Takie zjawisko można zaobserwować np. w pływaniu na kanadyjkach sportowych. Zawodnicy wiosłują ciągle na jedną stronę, przez co często później mają problemy z kręgosłupem.

Ania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Jestem Fit
%d blogerów lubi to: