Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Współcześni kibice – agresywni wandale, czy patriotyczni rycerze?

Czym byłby sport gdyby nie kibice? Czy najsławniejsi sportowcy znajdowali by się w tym miejscu co teraz, gdyby nie kibice?  Czy sport byłby bardziej propagowany, gdyby na stadionach nie dochodziło do dewiacyjnych zachowań pseudokibiców?

Media

W mediach, występuje negatywny stereotyp kibica, gazety ściśle negują wszystkie działania szalikowców, wpajając ludziom, że stadion piłkarski to miejsce w którym prędzej można dostać z butelki w głowę, niż wytworzyć hormon szczęścia podziwiając emocjonujące widowisko sportowe. Punktem wyjścia dla wiedzy jest doświadczenie, którego często dziennikarze w temacie kibicowania nie posiadają. Dlaczego więc się wypowiadają..? Społeczeństwo lubi się karmić bezpodstawnymi bzdurami, które wywołają trochę krzyku.

Patriotyzm 

Mało kto mówi o tym, że kibice są jedną z nielicznych grup w kraju, która wspiera narodowy ruch patriotyczny, często propagując na meczach poglądy związane z martyrologiczną walką Polaków. Ludzie pamiętają o bohaterskich czynach ludzi, którzy oddali swoje życie za wolność narodu, dopiero gdy nastanie jakaś katastrofa.. Smoleńsk.. Katyń? Ile jeszcze musi spaść samolotów, aby ludzie w końcu docenili to, że żyjemy dzisiaj w wolnym kraju, co się musi jeszcze stać, żeby ludzie byli dumni ze swojej przynależności do miejsca, w którym mieszkają?
Warto spojrzeć chociażby na działania lokalne ruchu kibicowskiego – fanatycy Lecha Poznań, upamiętniają ofiary powstania Wielkopolskiego, kibice Legii Warszawa – powstania Warszawskiego. Rzesze kibiców zajmują się sprzątaniem grobów powstańców, produkują nawet znicze w barwach klubowych swoich ulubionych zespołów.

Swoimi działaniami często udowadniają, że są ludźmi szanującymi historie Polski, ale również albo przede wszystkim historie piłki nożnej. Pogoń Lwów to najstarszy polski klub piłkarski, który dzisiaj jest na skraju bankructwa, jedynym źródłem dofinansowania klubu jest polska komitywa kibicowska, która organizuje składki pieniężne wspierające jego egzystencję.

Ks. Jarosław Wąsowicz, który uważany jest za patrona kibiców, organizuje co roku pielgrzymki do Częstochowy na Jasną Górę, w których uczestniczą kibice z całej Polski często zwaśnionych ze sobą klubów. Jest to wydarzenie, traktowane przez kibiców jako ich święto, zrzeszające tysiące młodych ludzi, którzy kochają piłkę nożną.  Dowód na to, że fanatycy nie tylko widzą w fanatykach innego klubu wroga, ale również potrafią się z nimi zjednoczyć.

Oczywiście w historii zachodziło nieraz do niechlubnych sytuacji, w których uczestniczyli kibice, takich jak różnorodne bijatyki i dewastacje, jednak nie warto wrzucać wszystkich kibiców do jednego worka. Nie jest tajemnicą, że istnieją również grupy pseudokibiców, którzy przychodzą na mecze, nie mając pojęcia o przepisach piłki nożnej, których interesuje tylko „mordobicie”, tacy osobnicy nie powinni być nazywani mianem kibiców, słowo kibic – powinno kojarzyć się z etosem rycerza, walczącego o dobro narodu.

Tomek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Jestem Fit
%d blogerów lubi to: