Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

71% na kuli ziemskiej

Woda – bez niej nie byłoby świata.. zjawisk, pięknych widoków, roślin, zwierząt… nas. Jest ona niezbędna do życia, towarzyszy nam  wszędzie, ale czy znamy jej wszystkie właściwości?

stockvault-raindrops132664Czy wiecie, że natychmiast gdy zanurzymy się w wodzie, nasz organizm zmienia swój tryb na bardziej oszczędny? Podczas nurkowania, nasze serce zmniejsza częstotliwość skurczów, aby ograniczyć zużycie tlenu, ponieważ do organizmu dociera wyraźny sygnał: Nie posiadasz skrzeli jak ryba, w tym środowisku nie możesz oddychać, przygotuj się do niedoboru powietrza! 

W zimnej wodzie krew, która powinna być pompowana do kończyn, kierowana jest w większej ilości niż w warunkach normalnych do serca i płuc – aby chronić te narządy przed wyziębieniem. Przez to nerki wyczuwają więcej płynów w obrębie klatki piersiowej i „wydaje” im się, że muszą zwiększyć parcie na pęcherz.

Efekt: W wodzie chce Ci się bardziej „siusiu” niż na lądzie (i to bez picia piwa)!  🙂

Skoki do wody to bardzo fajna rozrywka, gdy zobaczę pomost nad jeziorem, tylko moja kobieta która właśnie przebiera się w bikini jest w stanie mnie od niego odciągnąć. Wiecie Panowie, facet jest jak drapieżne zwierze, i zawsze mięso świeże wybierze!
No ale wracając do tematu, wybierając się nad wodę musicie wiedzieć, że ten błękitny płyn może zamienić się w beton! I tu nie chodzi o czary, tylko o to ile ważysz i jak układasz ciało w trakcie skoku. Jeśli skoczysz z wysokości 7 metrów do wody na przysłowiową „deskę”, odczujesz to jak byś spadł na ziemię, a wtedy zakończy się to złamaniem, jeśli nie śmiercią!

Nieraz oglądaliście kolorowe rafy koralowe na Animal Planet czy innym kanale, ale czy zastanawialiście się jakie niebezpieczeństwa czyhają na zagubionych nurków 30 metrów pod wodą? Właśnie na takiej głębokości mamy do czynienia z tzw. efektem martini – ekstazą głębin czy bardziej fachową nazwą: narkozą azotową. Po przeczytaniu tego, amatorzy narkotyków pewnie zaczną marzyć o domowej wannie o głębokości 30 metrów. To zjawisko polega na tym, że w wyniku nurkowania azot nasyca tkanki organizmu co sprawia, że odczuwa się odużenie podobne do tego, które odczuwa się przy stosowaniu używek! Nurkowie odczuwają nadmierną pewność siebie, a ich reakcja jest spowolniona, co może mieć wpływ na ich dalsze być albo nie być.

Logiczne, że nikt nie lubi sytuacji, gdy podczas pokonywania jakiegoś dystansu, dosięga go niekontrolowany ból w mięśniach. Co jeśli będziesz chciał przepłynąć całe jezioro i na środku złapią Cię skurcze.. oooooo kurcze?? Twoja mama pewnie powie Ci, że źle się odżywiasz i brakuje ci witamin. Jednak najważniejszym czynnikiem wywołującym skurcze jest zimno. Gdy temperatura jest niska naczynia krwionośne zwężają się, przez co słabiej doprowadzają krew, a w wodzie mięśnie i organy potrzebują jej dużo więcej! Do niekontrolowanego ściągania się włókien mięśniowych dochodzi także, przez niedostarczenie organizmowi płynów przed pływaniem. Kiedy brakuje mięśniom minerałów takich jak: sód czy potas – skurcz jest niemal pewny. Pamiętajcie o tym!

Tomek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Jestem Fit
%d blogerów lubi to: