Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Odnajdź pasję w sztuce walki

XVII Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin – Legnica 2013

W dniach 29-30 listopada w Legnicy, odbyły się Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin. Wydarzenie niezwykłe, bo w naszym kraju zagościli zawodnicy m. in. z Japoni, Rosji, Tunezji, Norwegii, Holandii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji i wielu innych. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach: kata i kumite.

Założycielem Kyokushinkai (jap. Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy) był Japończyk Masutatsu Oyama, który zawsze powtarzał swoim uczniom, że karate zaczyna się i kończy na uprzejmości i że o ile rozwój fizyczny jest początkiem sztuki walki, o tyle rozwój duchowy jest celem ostatecznym.

Oto przysięga dojo, kodeks karateki:

– Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego i niewzruszonego ducha.
– Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
– Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samowyrzeczenia.
– Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
– Będziemy spogladać w górę ku prawdziwej mądrości i sile, porzucając inne pragnienia.
– Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
– Przez całe nasze życie, poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi, którą obraliśmy.
– Nie będziemy stosować i rozpowszechniać sztuki karate poza dojo.

Jak widać, karate to nie zwykła bójka w białych strojach i kolorowych pasach. Karate to sztuka walki. Sztuka, która niesie ze sobą pewną ideologie. Nie jest to bezmyślne ruszanie rękami i nogami, co można było zaobserwować właśnie na zawodach w Legnicy.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Jak już wcześniej wspomniałam, na mistrzostwach pojawili się zawodnicy z Japonii, którzy nauki czerpią ze źródeł. Ich walki były po prostu niesamowite. Pełna świadomość każdego ruchu, opanowanie, skupienie przed walką i  energia podczas starcia. Przeciwnicy z innych krajów również nie pozostawali dłużni. Wszyscy zawodnicy wykazali się siłą i nienaganną techniką. Drużynowo Polska zajęła pierwsze miejsce, na drugim uplasowała się Rosja i na trzecim Japonia. Możemy być dumni z naszych zawodników, ponieważ reprezentowali naprawdę wysoki poziom.

Rozmawiałam z kolegami i koleżankami z klubu, którzy wystartowali w tych zawodach. Jak mówili, był to dla nich duży stres, ale radość, duma i zadowolenie po zakończeniu zawodów zrekompensowało wszystkie wyrzeczenia. Przygotowanie do zawodów zajmuje sporo czasu. Doskonalenie techniki, wyrabianie kondycji fizycznej i psychicznej to długa i ciężka praca. Ale jak mówią – warto.

 

W następnym artykule rozmowa z Martą Wypych, która na Mistrzostwach Europy zdobyła III miejsce w kategorii kumite seniorek.


Paulina

Reklamy

One comment on “Odnajdź pasję w sztuce walki

  1. Ireneusz Kazimierczak
    10 stycznia 2014

    Jaka wielka szkoda, że nasz Wielki Mistrz Masutatsu Oyama nie żyje. Dzięki niemu całe Karate Kyokushin trzymało się razem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Jestem Fit
%d blogerów lubi to: