Artykuły wniosą świeżość w Twój pogląd i sposób życia! Jesteśmy ciekawi świata, przez Naszą dociekliwość rozłożymy na czynniki pierwsze nawet najprostszą informacje.

Gimnastyka przedszkolaka „ubrana w opowieść”

Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa ma duży wpływ na rozwój umysłowy dziecka. W przedszkolu dzieci są w tzw. złotym wieku motoryczności. Dlatego można u nich zaobserwować wielką potrzebę ruchu, przez co dzieci są nadmiernie ruchliwe. Niewiarygodnie ważne jest to, aby umieć zapewnić im taką porcję ruchu, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju.

Głód ruchustockvault-giraffe-toy135718

Dawka ruchu, którą dostają dzieci w przedszkolach lub w domu jest często za mała. Zapracowani rodzice cieszą się jak dziecko siedzi grzecznie przed telewizorem, nie stwarzają dziecku okazji do ruchowego wyżycia się, nie dbają o to aby dziecko przebywało na świeżym powietrzu. Skutkiem tego może być nadmierna ruchliwość dziecka w domu, lub częste choroby, słaba odporność.
Nauczyciele w przedszkolu również popełniają błędy, unikają organizowania zajęć na boisku, ponieważ w sali jest bezpieczniej, choć wiadomo, że w sali nie ma często dostatecznego miejsca aby dziecko się wybiegało.

Do rodziców

Rodzice w dni powszednie nie zaspakajają potrzeb ruchowych dziecka, ponieważ po przyjściu z przedszkola, trzeba się zająć domem. Często tłumaczą sobie, że w weekend spłacą dług ruchowy zaciągnięty w tygodniu, poprzez pójście na długi spacer. Trzeba pamiętać, że monotonny 3 kilometrowy spacer jest dla dziecka zbyt męczący, ponieważ dzieci mają krótsze kroki od dorosłych a także są dużo mniej wytrzymałe. Mimo to, dziecko jest w stanie pokonać dużo większy dystans niż ten spacer, jeśli będzie biegało według własnego uznania. Dlatego na podwórku warto jest dać się dziecku wyszaleć i pozwolić mu np. pobiegać za piłką. Zwłaszcza z tego powodu, że to dużo czasu nie kosztuje, gdyż dziecko w wieku przedszkolnym jest w stanie uprawiać wysiłek fizyczny nieprzerwalnie przez około 30 minut.

Gimnastyka ruchowa „ubrana w opowieść”

Gimnastyka i zabawy ruchowe to formy aktywności, które dla przedszkolaka są najlepsze. Są one bardzo proste do zorganizowania, a rodzic, który popiszę się wyobraźnią – przeprowadzając je, sam będzie czerpał wielką radość z zabawy. Trzeba pamiętać o kilku zasadach:

– Gimnastyka dla dziecka powinna być wesołą zabawą, bez karcenia, bez wprowadzania wojskowych komend, rodzic powinien wypowiadać się w radosny, luźny sposób, a także powinien ćwiczyć razem z dzieckiem.

– Dzieci lubią popisywać się swoim sprytem, dlatego można do każdego ćwiczenia dodawać wskazówki motywujące dzieci do wykazania się swoimi umiejętnościami jak np. „Ciekawe czy potrafisz przeskoczyć przez ten sznurek?”

– Dzieci są dużo bardziej zaciekawione ćwiczeniem, jeśli wprowadzi się je w „magiczny” nastrój dodając fabułę lub charakter naśladowania jakiegoś przedmiotu.

Przykład: Proste ćwiczenie jak krążenie ramion w przód lub w tył można pokazać i objaśnić w taki sposób:wiatra

Widziałeś kiedyś ogromne wiatraki na polu ? Są to takie magiczne przedmioty, które potrafią zamienić wiatr w prąd, poprzez kręcenie skrzydłami. Prawda, że są magiczne? (można pokazać zdjęcie takiego wiatraka lub pokazać go dziecku na żywo) Teraz wyobraźmy sobie że jesteśmy takimi wiatrakami, a nasze ręcę to skrzydła – musimy nimi poruszać do przodu. Można do tego dodać jeszcze „syczenie” ustami – udając dźwięk wiatru.

Poprzez tak poprowadzoną zabawę, dziecko nie tylko rozwija się ruchowo ale także jego wyobraźnia jest pobudzana, co ma wpływ na lepsze funkcjonowanie mózgu.

Podobnych ćwiczeń można wymyślić bardzo dużo, a jeśli ktoś ma problem, odsyłam go do ogólnodostępnych podręczników z gotowymi ćwiczeniami, których w bibliotekach jest bardzo dużo.

Powodzenia drodzy rodzice, niech wasze dziecko wyrośnie na super człowieka  🙂

Reklamy

2 comments on “Gimnastyka przedszkolaka „ubrana w opowieść”

  1. get_fit
    23 października 2014

    Dosłownie słabo mi się robi jak widzę dzieciaki, które jak muszą wyjść na dwór, pobiegać, zagrać w piłkę czy zrobić coś innego co wymaga ruchu, krzywią się i protestują. Dziewczynki biorące zwolnienia z wfu już od najmłodszych lat. Nie wiem do czego zmierza ten świat. Czy naprawdę chcemy, żeby tak wyglądało życie naszych dzieci? Rodzice nie zdają sobie sprawę, jaką krzywdę robią dziecku pozwalając mu na brak ruchu i ciągłe siedzenie przed komputerem i telewizorem.

  2. Gimnastyka
    5 lutego 2015

    Powinni wprowadzić obowiązkową gimnastykę w przedszkolach i szkołach, niezależnie od lekcji W-F-u. Obecnie z powodu siedzącego trybu życia (komputery, tablety) wszystkie schorzenia pleców tylko narastają.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 14 września 2014 by in Sport, Zdrowie and tagged , , , , , , , , , .
Jestem Fit
%d blogerów lubi to: